РУС | УКР | EN | DEПритулок

Притулок / Стерилізаційний центр / Ветеринари про стерилізацію домашніх тварин

Ветеринари про стерилізацію домашніх тварин

У останні декілька років на ринку ветеринарних послуг з'явилося нове поняття: планова стерилізація. Що це таке? Багато власників тварин ставлять ветеринарним лікарям питання:

  • Для чого стерилізують тварин?
  • У якому віці це краще робити?
  • Чи потрібно взагалі стерилізувати тварину?

Останнє вирішальне слово, звичайно ж, завжди залишається за власником тварини, але ветеринарний лікар повинен максимально допомогти йому розібратися в цьому питанні.

Отже: Якщо власник тварини не планує отримувати від своїх вихованців потомство (щенят, котенят) і не хоче обтяжувати себе турботами, пов'язаними з доглядом за твариною під час тічки, вагітності і пологів, то собаку або кішку краще стерилізувати. Застосування хімічних контрацептивних засобів (контрасекс або антімяу) протягом тривалого періоду порушує гормональний статус тварини, що згодом чревато розвитком таких патологій як: кіст яєчників, залізистої гіперплазії матки, пухлин матки; також нерідкі випадки виникнення гідрометрія або піометри. Вказані патології лікуються тільки хірургічним шляхом. Крім того, якщо нестерилізована тварина протягом життя не була вагітною, то в літньому віці (6-8 років, залежно від вигляду і породи тварини) збільшується можливість розвитку патологій, пов'язаних з репродуктивними органами. Крім того, науково доведено, що стерилізація тварини в ранньому періоді життя значно зменшує ризик виникнення пухлин молочних залоз (ПМЗ).

Більшість ПМЗ мають гормонозавісимую природу. Отже, їх оперативне видалення доцільно поєднувати з оваріогистероектомієй для запобігання нових ПМЗ. Крім цього, у самців (псів, котів) в період статевого збудження можуть спостерігатися напади агресії навіть до добре знайомих людей і до господарів. Стерилізація знижує їх лібідо і робить тварин керованими. На питання, як міняється поведінка тварин після стерилізації, можна відповісти наступне: майже завжди агресивні тварини стають спокійнішими. Поведінка тварин багато в чому залежить від їх темпераменту. І якщо тварина до операції була активною і рухомою, то воно швидше за все такою і залишиться. Деякі тварини після стерилізації набирають масу тіла. Звичайно ж цей факт можна розглядати як негативний наслідок стерилізації. Але необхідно пам'ятати, що активним моціоном і збалансованим харчуванням з пониженим вмістом калорій можна контролювати масу тіла тварини в межах його порідної і фізичної норми. Як ще одне побічне явище слід зазначити наступне: іноді у сук крупних порід після стерилізації виникає нетримання сечі. Це, як правило, виникає при вищій ампутації матки (близько від шийки сечового міхура).

Отже, підведемо підсумок вищевикладеного матеріалу.

  1. Необхідно стерилізувати тварин, від яких не планується отримання потомства, з метою зменшення ризику виникнення ПМЗ і патології репродуктивної системи. Профілактувати легше, ніж лікувати, і дешевше більш ніж в 20 разів!
  2. Необхідно стерилізувати тварин, які у разі вагітності не зможуть нормально виносити і народити потомство унаслідок яких-небудь природжених або придбаних патологій (дисплазії тазостегнових суглобів, перелому тазових кісток і т.п.)
  3. Необхідно стерилізувати злобних і агресивних тварин в цілях особистої безпеки та безпеки навколишніх людей.
  4. Перед операцією власник тварини повинен пам'ятати про те, що у самок бажано видаляти і яєчники і матку одночасно (оваріогистероектомія). Стерилізація кішок через бічний оперативний доступ за німецькою технологією є найбільш доцільною, оскільки при цьому мінімально травмуються м'які тканини і тварина легше переносить операцію. Але даний оперативний прийом можна застосовувати тільки для невагітних тварин і тварин без патології репродуктивної системи.
  5. Вирішуючи, стерилізувати або не стерилізувати, власник тварини завжди повинен пам'ятати про відповідальність, яку він несе перед своєю твариною. А так само про певний анастезіологичеськом ризик, оскільки операція проводиться під загальною анастезієй.

У основу цієї статті полягли дані, отримані по 750 собакам і 1200 кішкам, яким була проведена оваріогистероектомія.

 


(*) Використовуваний в статті термін стерилізація розрахований на власників тварин, оскільки він більш доступний для розуміння. Стерилізація має на увазі припинення функції розмноження. Насправді оваріогистероектомія (або орхитектомія) носить термін кастрація, тобто видалення статевих залоз, з подальшою відсутністю здібності до відтворення. Стерилізацією правильно називати штучне порушення відтвірної функції, без видалення статевих залоз (яєчників або семенников), при цьому гормонпродуцирующая функція зберігається.

(**) ПМЗ - пухлини молочних залоз. Двадцятирічний досвід європейських колег достовірно довів, що кастрація кішок або сук до першої тічки знижує ризик виникнення ПМЗ в 50 разів.

(***) Не всі автори згодні з тезою, що видалення яєчників зменшує ризик ріцидівірованія видалених ПМЗ. Як хірургічний метод переважна тотальна мастектомія, тобто видалення ПМЗ і неуражених пакетів молочної залози, а також пахових і пахвових лімфовузлів.

(****) Нетримання сечі за статистикою виникає у однієї з 20 сук старше 6 років і більше 35 кг. Так само одним з чинників нетримання є зміна тонусу сечового сфінктера в результаті зміни гормонального фону.

По матеріалах Інтернет

Повернутися