РУС | УКР | EN | DE



Притулок

Притулок / Стерилізаційний центр / Часті питання

Часті питання

Хоча нижче мова піде про кішок, усе сказане тій самій мірі стосується й собак.

Кастрація? Стерилізація? Оваріогистектомія?

Кастрація – це хірургічне видалення яєць у самця чи видалення яєшників у самиці (оваріогистектомія).
Видалення самих лише яєшників хоча і практикується деякими ветеринарами, не виключає серйозних проблем з маткою в подальшому.

Стерилізація і кастрація – різні речі. При стерилізації всього лише перев'язують сім'яні канатики у котів та протоки у кішок і нічого не видаляють. Подібна маніпуляція позбавляє тварину можливості репродукування, але не усуває причини сексуальності, а значить, категорично не підходить для вирішення проблеми.

Нажаль, навіть ветеринари іноді погано розуміють різницю та, не заглиблюючись, що рухає власниками, які принесли кішку на операцію, пропонують стерилізацію, хоча вона як вихід абсолютно не підходить. Бували випадки, коли прооперована кішка знову починає текти, а власники ніяк не могли зрозуміти, що відбувається. І тільки повторна операція виправляла ситуацію.

Як відбувається операція?

Відбувається вона так: тварині дають наркоз (набагато слабший, ніж для серйозної порожнинної операції), на мошонці роблять маленький надріз, через який видаляються яєчки. Розріз зашивається і зовні навіть не зовсім зрозуміло, кастрований кіт чи ні, визначити наявність/відсутність яєць можливо тільки на дотик.

Кішка у післяопераційній попонці
У кішок існує два варіанти кастрації – традиційний у вигляді порожнинної операції, коли на животі робиться 10см надріз, а після операції на кішку одягається попонка, та більш сучасний метод по принципу вакуумного аборту, коли збоку робиться надріз 3-5 см, потім він просто зашивається і все. Така операція переноситься легше.

Операція триває протягом 15 хвилин, від наркозу тварина відходить від 2-х до 4-х годин, повністю оговтується за добу.

А навіщо необхідно каструвати тварину?

Діло в тому, що сексуальний інстинкт є одним з найсильніших у природі. Тварини, на відміну від людей, займаються сексом не через кохання або потяг, а за покликом природи, виключно для того, щоб завести потомство. Тому й сам «механізм» дії цього інстинкту виключно фізіологічний – тварина відчуває фізичну незручність, роздратовування, яке вона намагається усунути так, як підказує інстинкт.

Найбільша помилка людей – це проеціювання поведінки тварини на себе, ототожнення вчинків з людськими. Все, що роблять люди відносно кохання і сексу, перш за все виходить з голови, людина – мисляча істота. А ось тваринами рухає гола фізіологія, природний інстинкт. Людина може вирішити для себе, скажімо, за релігійними міркуваннями, що вона хоче зректися всього «мирського, плотського». Тварина так вчинити не може, їй НЕОБХІДНО – та й годі.

Домашня тварина, не знаходячи виходу сексуальної енергії, буде шукати спосіб вирішити цю проблему зрозумілими для неї засобами. Усі ті мітки та крики, котрі докучають власникам некастрованих тварин, – просто спосіб заявити іншим кішкам: «Я ТУТ!» Нічого особистого, це не помста господарям, ніхто не вередує і т.д. Навіть забруднені ліжко чи одяг власника не виходить за рамки цієї логіки – ось хазяїн пропахне мною, піде на вулицю і всі (кішки) навкруги дізнаються, що в нього є кіт, підуть за ним і знайдуть МЕНЕ.

У кішки будуть виникати і виникаті тічки, доки вона не завагітніє, кіт буде бажати кішку ще частіше. Власне, кіт практично постійно знаходиться у «бойовій готовності». Навіть спроби привести кішку коту не виправлять ситуації – не наберете ви в окрузі стільки кішок, скільки потрібно дорослому зрілому коту! Про вільний вигул я взагалі мовчу, це просто варварство! На вулиці на кішок чатує безліч небезпек у вигляді собак, покидьків-шкуродерів, бомжів, котрі ловлять кішок просто щоб з'їсти, машин. Домашній кішці не місце на вулиці!!

Окрім того, муки тварини виявляються не лише у неможливості задовольнити сексуальний інстинкт, але й у загальному погіршенні фізичного стану. Багатьом власникам знайома ситуація: ходила киця товста, задоволена життям; коли потекла – так здулася, немов кулька, і шерсть стала гірше. Коти ж можуть перебувати в такому недоглянутому стані протягом місяців!

Таким чином, кастрація є перш за все допомогою тварині позбавитися фізіологічних мук. Зникнення супутніх «принад життя» у вигляді міток, крику, а часто і дикої агресії, в яку виливається накопичена сексуальна енергія, буде лише вторинним.

Цьому потужному інстинкту розмноження є наукове пояснення. Річ у тім, що в дикій природі життя кішки дуже коротке, в середньому 5 років, і за цей час вона повинна встигнути залишити потомство, щоб запобігти вимиранню кошачого роду. Тому в нестандартно сприятливих умовах кішки починають плодитися з величезною швидкістю і їх поголів'я здатне серйозно порушити екологічний баланс місцевості. Достатньо згадати сумну історію австралійського острова Маккуорі, де спасіння місцевих птахів довелося знищити популяцію кішок, завезених туди раніше.

Чи такі нестерпні їх муки?

Піометра

Піометра (pyometra) – досить розповсюджене захворювання кішок, що характеризується накопиченням гною в порожнині матки. Пов'язана з порушенням гормональної рівноваги. Найчастіше це захворювання проявляється у кішок, які старше 6 років і які не мали потомства або тих, що вибули з розмноження, але не кастрованих. Однак трапляється і у молодих тварин.

Піометра може проходити в закритій чи відкритій формах, причому одна може перейти в іншу. За відкритої пірометри шийка матки відкрита, гній з кров'ю витікає достатньо вільно, особливо коли кішка підводиться. За закритої форми шийка матки закрита, і гній/слиз накопичуються в тілі та рогах матки. Протягом короткого періоду (2-5 днів) за закритої піометри в матці кішки може накопитися до 1 л гною. Звичайно, це відображається на загальному стані тварини і, найголовніше, може призвести до розриву матки і, як наслідок, до перитоніту та загибелі кішки.

Піометра в закритій формі підлягає негайному хірургічному видаленню!

Матка кішки з піометрою

Дивіться відео-фрагмент операції піометриту.

Можливо, не так вже вони й мучаться? Ну не пов'яжуться, так живуть же люди роками без партнера – і нічого. Так ось, усю фізіологічність мук котів і кішок, що не в'яжуться, можна порівняти лише з потягом сходити в туалет. Спробуйте випити декілька пляшок пива і потерпіти!

І ще зовсім не вірно ототожнювати кішок з жінками, тому що в них принципово інша фізіологія! Статевозріла жінка має цикл, при якому яйцеклітина спочатку дозріває, а потім, за відсутності запліднення вимивається із організму під час менструації. У кішки ж яйцеклітини не виходять з яєчників, доки не відбудеться статевий акт. Припустимо, що запліднення відбулося. В цьому випадку все відбувається нормальним шляхом: вагітність, роди, лактація, потім відновний період – і все спочатку. Такий цикл не може не сказати своє «фе» на адресу організму і в дикій природі кішки, які постійно народжують, швидко сходять «нанівець».

Якщо запліднення не відбулося, то гормональний фон так і не нормалізується, залишаючись при цьому завищеним. За 2-3 дні знову стрибок і знову очікування зачаття (згадаємо, що природний цикл короткий і завдання пришвидшеного відтворення дуже важлива). І так, поступово, крок за кроком йдучи сходами наверх, доки не набереться критична маса і організм не «вибухне» букетом хвороб: онкологія (статевий гормон прогестерон – перша причина виникнення рака у кішок), піометра, аденома аденома та інші «жіночі» принади. (Див., наприклад, Feline mammary hypertrophy/fibroadenoma complex: clinical and hormonal aspects. Hayden DW, Johnston SD, Kiang DT, Johnson KH, Barnes DM).

А що буде після?

Сексуальна активність суттєво знижується чи зовсім зводиться нанівець. Усе залежить від умов, в яких проживає кастрований кіт. Якщо він живе один, то сексуальні бажання в нього зникнуть, якщо живе з кішками, то може досить спокійно продовжувати в'язатися, але вже без можливості мати потомство.

Що стосується всього іншого, то кастрати веселі, активні, життєрадісні, а також не худіють через «тічки». Я маю багато інформації про багатьох кастрованих тварин, які жодним чином не відчувають себе неповноцінними, а у випадку проживання з не кастрованими тваринами ще й з'ясовують, хто головніший!

Як бути з крипторхами?

Крипторх – це кіт, у якого яєчки не опустились у мошонку, а застрягли у червній порожнині. Бувають повні крипторхи і односторонні. Здавалося б, яєчка не опустилися, стали недорозвиненими, значить, кіт ніби й так неповноцінний, навіщо його каструвати? Дуже розповсюджена помилка!

Через те, що яєчки в черевній порожнині постійно перегріваються, виходить нежиттєздатна сперма і тому відсутня можливість продовження роду. У всьому іншому кіт має ті ж звички та особливості поведінки, що й повноцінні коти. Односторонні крипторхи можуть мати потомство, життєздатної сперми з нормально розвиненого яєчка достатньо, щоб зачати. Нажаль, цей недолік передається у спадок, тому таких котів вибраковують із розмноження. Мало того, підвищена температура в яєчках викликає підвищену сексуальну збудливість. Крипторхи не менше, а навіть ще біль сексуальні, ніж повноцінні коти. Крім того, в яйці, що не опустилося, можливі різні запальні процеси, які можуть загрожувати життю вашого улюбленця.

Таким чином, каструвати крипторхів необхідно, причому обов'язково необхідно видалять обидва яєчка. Це буде порожнинна операція типу оваріогистектомії у кішок.

По матеріалах http://www.softcat.ru/

Повернутися